داده های بزرگ یا Big Data

“داده‌های بزرگ (Big Data)” علم جدید درک و پیش‌بینی رفتار انسان با مطالعه حجم زیادی از داده‌های ساخت نیافته است. داده‌های بزرگ نیز به عنوان “تجزیه و تحلیل پیشگویانه شناخته شده است.

مثال‌هایی از داده‌های بزرگ (Big Data) در زندگی معمولی
با وجود اینکه پروژه‌های داده‌های بزرگ خیلی مبهم و پیچیده هستند، نمونه‌های موفقیت‌آمیزی از تأثیر داده‌های بزرگ بر زندگی روزمره افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها وجود دارد.

پیش‌بینی شیوع ویروس‌ها: با مطالعه داده‌های اجتماعی- سیاسی، داده‌های هواشناسی و اقلیمی و اطلاعات بیمارستانی و کلینیک‌ها، این دانشمندان در حال حاضرشیوع برخی بیماری‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند.
پیگیری پرونده‌های قتل و آدمکشی: داده‌های بزرگ (Big Data) قربانیان قتل، مظنونین، جنایتکاران را در واشنگتن دی سی در یک مقاله کوتاه توصیف می‌کنند. این‌گونه پروژه‌هایی که با داده‌های بزرگ انجام می‌شود، می‌توانند به عنوان منبع آگاهی برای مردم جذاب باشند.

برنامه‌ریزی سفر، NYC: برنامه نویس رادیو WNYC، Steve Melendez، برنامه زمانی آنلاین مترو را با نرم‌افزار میسر سفر راباهم ترکیب کرد. این کار او به نیویورکی‌ها اجازه می‌دهد که بر روی موقعیت خود بر روی نقشه کلیک کنند و یک پیش‌بینی برای زمان سفر قطارها و مترو را مشاهده کنند.

حمایت از مبارزه با تروریسم: با بررسی رسانه‌های اجتماعی، سوابق مالی، رزرو پرواز و اطلاعات امنیتی، مجریان قانون می‌تواند مظنونین تروریستی زا پیش از انجام اقدامات ستمکارانه آن‌ها، پیش‌بینی و شناسایی کند.

انجام بازاریابی برند بر اساس بررسی رسانه‌های اجتماعی: مردم به طور صریح و به سرعت افکار آنلاین خود را از یک رستوران، یا یک باشگاه تناسب اندام و … به اشتراک بگذارند. پس ممکن است افراد میلیون‌ها پست رسانه‌های اجتماعی را مطالعه کنند و بازخوردی را از آنچه که مردم در مورد خدماتشان فکر می‌کنند، به شرکت ارائه دهند.

یک پاسخ به “داده های بزرگ یا Big Data”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *