کدام زبان برنامه نویسی برای کودکان بهتر است؟

در نوشته های قبلی در مورد لزوم یادگیری کد و برنامه نویسی برای کودکان توضیحاتی ارائه دادیم حال می خواهیم ببینیم چه زبان برنامه نویسی برای کودکان مناسب است تا یاد بگیرد.

Scratch  و دیگر زبان های برنامه نویسی بصری

زبان برنامه‌نویسی تصویری (ویژوال) (VPL = Visual Photo Language) به آن دسته از زبان‌های برنامه‌نویسی گفته می‌شود که روند برنامه‌نویسی در آن‌ها به جای اینکه به صورت متنی باشد، به صورت تصویری است. در برنامه‌نویسی تصویری از عبارات تصویری و نمادهای گرافیکی برای برنامه‌نویسی استفاده می‌شود. بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی تصویری بر پایه ایده “جعبه‌ها و پیکان‌ها” هستند. در این روش از جعبه‌هایی به عنوان اشیای صفحه‌ای و پیکان‌ها یا خطهایی برای ارتباط دادن این جعبه‌ها به هم استفاده می‌شود. از مهم‌ترین زبان برنامه‌نویسی تصویری می‌توان به زبان برنامه نویسی اسکرچ اشاره کرد که برای کودکان بصورت رایگان در سال ۲۰۰۷ عرضه شده.

واقعا برنامه نویسی بصری یک راه عالی برای به دست آوردن دانش آموز جوان و بی تجربه در برنامه نویسی است.

Scratch یک زبان برنامه نویسی گرافیکی مبتنی بر MIT است که بر مبنای مبانی برنامه نویسی drag-and-drop است تا بچه ها به راحتی بتوانند داستان های تعاملی، کمیک و … را ایجاد کنند.

مطمئنا، چنین زبان هایی به نحوی که در بسیاری از زبان های دیگر برنامه نویسی لازم است آموزش نمی دهند، اما درست و برای پیشرفت مناسب است.

زبان های برنامه نویسی بصری با ابتکار هستند و  همه چیز را  به سادگی می توان یافت که بچه ها در مورد برنامه نویسی هیجان زده می شوند. رضایت فوری از کشیدن و رها کردن دستورات و سپس دیدن داستان های تعاملی، بازی ها و انیمیشن ها که  گسترش می یابد قدرتمند و ترغیب کننده است.

لوا (Lua)

در حالی که کمی بیشتر درگیر و پیچیده تر از گزینه برنامه نویسی بصری است، Lua هنوز هم یک زبان عالی برای بچه ها و نوجوانان است که می خواهند به سرعت زبان را انتخاب کنند.

بچه های شما بازی های ویدئویی را دوست دارند؟  Lua برای دانش آموزان علاقه مند به استفاده از مهارت های نوشتاری جدید عالی است.  مخصوصا بچه هایی که دوست دارند بازی ها را برنامه نویسی کنند و بسازند.  در حقیقت، تعداد توسعه دهندگان  که از Lua استفاده می کنند همچنان در حال  افزایش است، که نهایتا منجر با دسترسی به یک شغل در این مسیر می شود. یک دانش آموز مجهز به چنین مهارت هایی می تواند به گزینه های مختلف حرفه ای و شغلی دست یابد.

به علاوه، آیا تابحال از Roblox شنیده اید؟ توسعه دهندگان حرفه ای Lua که طراحی بازی  در Roblox  انجام می دهند می تواند بیش از ۱ میلیون دلار در سال درآمد داشته باشند.

 

 

5 پاسخ به “کدام زبان برنامه نویسی برای کودکان بهتر است؟”

    1. زبان C# برای کودکان زیر ۱۰ سال مناسب نیست بهتر از ابتدا با زبانهای ویژوال تری آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *